Eaton 15100A6513
SKU: CS5019647MPN: 15100A6513UPC/EAN: 782113825540
Eaton Comet 18mm tubular photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Comet 18mm tubular photoelectric sensor, Forward Viewing, Sensor distance depends on Fiberoptic Cables Used, 300 mA max AC L1 switched/DC NPN open coll, 300 mA AC/DC at 20-264Vac/15-30Vdc, 6.6 Ft.(2m) Cable, Fiberoptic, 6.6 Ft.(2m)
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6.6 ft (2 m) cable |
| Contact Configuration | DC: NPN open collector AC: L1 switched |
| Contact Rating | 300 mA AC/DC at 20-264Vac/15-30Vdc |
| Enclosure Material | Cable jacket: PVC Body: structural polyurethane foam Lens: polycarbonate |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP68, IP69K |
| Input Voltage | 20-264 Vac, 15-30 Vdc |
| Led Indicator | Output status: red |
| Maximum Ac Current | 300 mA |
| Maximum Dc Current | 300 mA |
| Operating Mode | Fiber-optic |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -40 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Latching short circuit |
| Sensor Type | Fiberoptic |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS5019647 |
|---|---|
| MPN | 15100A6513 |
| UPC/EAN | 782113825540 |



