Eaton 13150AL04
SKU: CS5018884MPN: 13150AL04UPC/EAN: 782113011325
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor

$212.81
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor, Diffuse Reflective, Forward Viewing, Output ON, Dual key micro, 80 mA AC/100 mA DC at 20-132V, 4 pin, Isolated SSR, 20-132 Vac 50/60 Hz, 15-30 Vdc
Attributes
| Connection | Dual key micro |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 80 mA AC/100 mA DC at 20-132V |
| Enclosure Material | Polyurethane foam (RIM) |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13 |
| Input Voltage | 20-132 Vac at 50/60 Hz, 15-30 Vdc |
| Led Indicator | Output ON |
| Maximum Ac Current | 80 mA |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Number Of Pins | 4.0000 |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Protected for loads < 32 Vac or 2 Vdc |
| Sensor Type | Diffuse reflective |
Specifications
| SKU | CS5018884 |
|---|---|
| MPN | 13150AL04 |
| UPC/EAN | 782113011325 |





