Eaton 10316H701
SKU: CS5018204MPN: 10316H701UPC/EAN: 782113229997
Eaton 10316 hazardous location limit switch




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton 10316 hazardous location limit switch, Non Plug-in Style Assembled Limit Switch, Top Rotary, Die Cast Zinc enclosure, 10A max AC, 0.22A max DC, 1NO-1NC,10A at 600Vac, 0.22A at 125Vdc, Screw Terminals, Counterclockwise
Attributes
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 600Vac, 0.22A at 125Vdc |
| Enclosure Material | Die cast zinc |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 4, NEMA 13 |
| Maximum Ac Current | 10 A |
| Maximum Dc Current | 0.22 A |
| Operating Temperature Max | 200 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -20 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Switch Type | Top rotary |
Specifications
| SKU | CS5018204 |
|---|---|
| MPN | 10316H701 |
| UPC/EAN | 782113229997 |

