Eaton 10316H185
SKU: CS5018182MPN: 10316H185UPC/EAN: 782113229003
Eaton 10316 hazardous location limit switch

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton 10316 hazardous location limit switch, Side Rotary, Die Cast Zinc enclosure, 10A max AC, 0.22A max DC, 1NO-1NC, 10A at 600Vac, 0.22A at 125Vdc, Screw Terminal
Attributes
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 600Vac, 0.22A at 125Vdc |
| Enclosure Material | Die cast zinc |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 4, NEMA 13 |
| Maximum Ac Current | 10 A |
| Maximum Dc Current | 0.22 A |
| Operating Temperature Max | 200 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -20 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Switch Type | Side rotary |
Specifications
| SKU | CS5018182 |
|---|---|
| MPN | 10316H185 |
| UPC/EAN | 782113229003 |


