Eaton 10316H1146
SKU: CS5018165MPN: 10316H1146UPC/EAN: 782113230177
Eaton 10316 hazardous location limit switch






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton 10316 hazardous location limit switch, Narrow differential 5° pre-travel, Screw terminals, 10A at 240 Vac, 0.1A at 250 Vac, 1NO-1NC
Attributes
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 240 Vac, 0.1A at 250 Vac |
| Enclosure Material | Die cast aluminum |
| Environmental Rating | NEMA 7 Division I Class I BCD, NEMA 9 Division I Class II EFG |
| Maximum Ac Current | 10 A continuous |
| Maximum Dc Current | 0.1 A |
| Operating Temperature Max | 200 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -20 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Switch Type | Narrow differential 5 ° pre-travel |
Specifications
| SKU | CS5018165 |
|---|---|
| MPN | 10316H1146 |
| UPC/EAN | 782113230177 |




