Eaton 10316H1007
SKU: CS38905MPN: 10316H1007UPC/EAN: 782113261515
Eaton 10316 hazardous location limit switch






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton 10316 hazardous location limit switch, Vertical roller, 0.44 in, Screw terminals, 10A at 240 Vac, 0.1A at 250 Vac, 1NO-1NC
Attributes
| Actuator | Vertical roller |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 240 Vac, 0.1A at 250 Vac |
| Enclosure Material | Die cast aluminum |
| Environmental Rating | NEMA 7 Division I Class I BCD, NEMA 9 Division I Class II EFG |
| Maximum Ac Current | 10 A continuous |
| Maximum Dc Current | 0.1 A |
| Operating Temperature Max | 200 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -20 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS38905 |
|---|---|
| MPN | 10316H1007 |
| UPC/EAN | 782113261515 |



