Eaton 10250T875ED2A
SKU: CS5017769MPN: 10250T875ED2AUPC/EAN: 782114548714
Eaton 10250T pushbutton

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton 10250T pushbutton, 10250T, 30.5 mm, Class I Division 2, 40 mm, NEMA 3/3R/4/4X/12/13, NEC C1, D2, Groups B/C/D, Illum., 3-pos., Main. push, Mom. pull, Std, Red actuator, Plastic bus, LED, FV light unit, 2NO-2NC, 120 Vac LUV
Attributes
| Actuator | Standard |
| Actuator Color | Red |
| Bus Material | Plastic |
| Contact Configuration | 2 NO-2 NC |
| Illumination | Illuminated |
| Lamp Voltage Max | 120 VAC |
| Lamp Voltage Max Uom | VAC |
| Lamp Voltage Min | 120 VAC |
| Lamp Voltage Min Uom | VAC |
| Legend | EMERGENCY STOP |
| Light Unit Type | LED, full voltage |
| Light Unit Voltage | 120 Vac |
| Number Of Positions | 3 |
| Operating Mode | Pull: momentary Push: maintained |
| Rating | NEC Class I Division 2, Groups B, C and D NEMA 4 NEMA 12 NEMA 3 NEMA 4X NEMA 13 NEMA 3R |
| Series | 10250T |
| Size | 40 mm |
| Type | 30.5 mm, Class I Division 2 |
Specifications
| SKU | CS5017769 |
|---|---|
| MPN | 10250T875ED2A |
| UPC/EAN | 782114548714 |



