Eaton 10250T875ES2A
SKU: CS5017771MPN: 10250T875ES2AUPC/EAN: 782114548776
Eaton 10250T pushbutton

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton 10250T pushbutton, 10250T, 30.5 mm, , NEMA 3/3R/4/4X/12/13, NEC C1, D2, Groups B/C/D, Illum., 3-pos., Main. push, Mom. pull, Side-lighted, Red actuator, Anodized aluminum bus, LED, FV light unit, 2NO-2NC, 120 Vac LUV, 120 Vac lamp
Attributes
| Actuator | Side-lighted |
| Actuator Color | Red |
| Bus Material | Anodized aluminum |
| Contact Configuration | 2 NO-2 NC |
| Illumination | Illuminated |
| Lamp Voltage Max | 120 VAC |
| Lamp Voltage Max Uom | VAC |
| Lamp Voltage Min | 120 VAC |
| Lamp Voltage Min Uom | VAC |
| Legend | EMERGENCY STOP |
| Light Unit Type | LED, full voltage |
| Light Unit Voltage | 120 Vac |
| Number Of Positions | 3 |
| Operating Mode | Pull: momentary Push: maintained |
| Rating | NEMA 4X NEC Class I Division 2, Groups B, C and D NEMA 4 NEMA 12 NEMA 3 NEMA 3R NEMA 13 |
| Series | 10250T |
| Size | 40 mm |
| Type | 30.5 mm, Class I Division 2 |
Specifications
| SKU | CS5017771 |
|---|---|
| MPN | 10250T875ES2A |
| UPC/EAN | 782114548776 |

