Eaton 10250T853ED2A
SKU: CS5017729MPN: 10250T853ED2AUPC/EAN: 782114541586
Eaton 10250T pushbutton




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton 10250T pushbutton, 10250T, 30.5 mm, Class I Division 2, 40 mm, NEMA 3/3R/4/4X/12/13, NEC C1, D2, Groups B/C/D, Illum., Main. push/pull, Std, Red actuator, Plastic bus, LED, FV light unit, 1NO-1NC, 120 Vac LUV, 120 Vac lamp
Attributes
| Actuator | Standard |
| Actuator Color | Red |
| Bus Material | Plastic |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Illumination | Illuminated |
| Lamp Voltage Max | 120 VAC |
| Lamp Voltage Max Uom | VAC |
| Lamp Voltage Min | 120 VAC |
| Lamp Voltage Min Uom | VAC |
| Legend | EMERGENCY STOP |
| Light Unit Type | LED, full voltage |
| Light Unit Voltage | 120 Vac |
| Number Of Positions | 2 |
| Operating Mode | Pull: maintained Push: maintained |
| Rating | NEMA 4 NEMA 3R NEMA 3 NEC Class I Division 2, Groups B, C and D NEMA 12 NEMA 4X NEMA 13 |
| Series | 10250T |
| Size | 40 mm |
| Type | 30.5 mm, Class I Division 2 |
Specifications
| SKU | CS5017729 |
|---|---|
| MPN | 10250T853ED2A |
| UPC/EAN | 782114541586 |


