Eaton 10250T853GS24
SKU: CS5017736MPN: 10250T853GS24UPC/EAN: 782114541760
Eaton 10250T pushbutton
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton 30.5 mm Heavy-Duty Push-Pull Unit,Side-lighted Actuator,Green,Anodized aluminum bus,1NO-1NC,Illuminated,24 Vac/Vdc Lamp Voltage,LED, full voltage,24 Vac/Vdc Light Unit,Two-position,Maintained push and pull,40 mm button,10250T Series
Attributes
| Actuator | Side-lighted |
| Actuator Color | Green |
| Bus Material | Anodized aluminum |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Illumination | Illuminated |
| Lamp Voltage Max | 24 VLT |
| Lamp Voltage Max Uom | VLT |
| Lamp Voltage Min | 24 VLT |
| Lamp Voltage Min Uom | VLT |
| Light Unit Type | LED, full voltage |
| Light Unit Voltage | 24 Vac/dc |
| Number Of Positions | 2 |
| Operating Mode | Push: maintained Pull: maintained |
| Rating | NEMA 13 NEC Class I Division 2, Groups B, C and D NEMA 4 NEMA 12 NEMA 3R NEMA 3 NEMA 4X |
| Series | 10250T |
| Size | 40 mm |