Eaton X48M28T2216NON
SKU: CS5012333MPN: X48M28T2216NONAlternate Part #: X22DA004UPC/EAN: 786680177477
Eaton Harmonic mitigating transformer

$47,129.24
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Harmonic mitigating transformer, DOE 2016, NEMA 2 60 Hz, 220°C, 225 kVA Floor, Three-phase, 0°, 480 Delta V, three-wire, 208Y/120 Vac, four-wire, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 150°C, 225 kVA, 480 Vac-208Y/120 Vac
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR944 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 225 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Phase Shift | 0 ° |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient harmonic mitigating transformer |
| Volt Ampere Rating | 225 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Weathershield | WS61 |
| Wiring Connection | 200X |
Specifications
| SKU | CS5012333 |
|---|---|
| MPN | X48M28T2216NON |
| Alternate Part # | X22DA004 |
| UPC/EAN | 786680177477 |

