Eaton XTSC6P3BBMTD
SKU: CS5011468MPN: XTSC6P3BBMTDAlternate Part #: 3-1806-352AUPC/EAN: 786680187193
Eaton XT IEC motor control

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC FVR Manual Motor Controller, 6.3A, 45 mm Frame size, 24V 50 Hz coil,
Attributes
| Amperage Rating | 6.30A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC |
| Class | Class 10 |
| Coil Voltage | 24 Vdc |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm, 0.1 to 32 A |
| Full Load Current Range | 4-6.3 A |
| Hp Rating Max | 1-½ Hp at 200 and 240V, 3 Hp at 480V, 5 Hp at 600V |
| Phase | Three-phase |
| Special Features | Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 88.2A |
| Type | Factory-assembled |
Specifications
| SKU | CS5011468 |
|---|---|
| MPN | XTSC6P3BBMTD |
| Alternate Part # | 3-1806-352A |
| UPC/EAN | 786680187193 |
