Eaton XTSC6P3BBML
SKU: CS5011464MPN: XTSC6P3BBMLAlternate Part #: 3-1806-348AUPC/EAN: 786680186714
Eaton XT IEC motor control

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC FVR Manual Motor Controller, 6.3A, 45 mm Frame size, 208V 60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 6.30A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC |
| Class | Class 10 |
| Coil Voltage | 380-440 Vac, 50/60 Hz |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm, 0.1 to 32 A |
| Full Load Current Range | 4-6.3 A |
| Hp Rating Max | 1-½ Hp at 200 and 240V, 3 Hp at 480V, 5 Hp at 600V |
| Phase | Three-phase |
| Special Features | Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 88.2A |
| Type | Factory-assembled |
Specifications
| SKU | CS5011464 |
|---|---|
| MPN | XTSC6P3BBML |
| Alternate Part # | 3-1806-348A |
| UPC/EAN | 786680186714 |

