Eaton XTSC6P3BBME
SKU: CS5011461MPN: XTSC6P3BBMEAlternate Part #: 3-1806-345AUPC/EAN: 786680186967
Eaton XT IEC motor control

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC FVR Manual Motor Controller, 2.5A, 45 mm Frame size, 24V 50 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 6.30A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC |
| Class | Class 10 |
| Coil Voltage | 208 Vac, 50 Hz |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm, 0.1 to 32 A |
| Full Load Current Range | 4-6.3 A |
| Hp Rating Max | 1-½ Hp at 200 and 240V, 3 Hp at 480V, 5 Hp at 600V |
| Phase | Three-phase |
| Special Features | Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 88.2A |
| Type | Factory-assembled |
Specifications
| SKU | CS5011461 |
|---|---|
| MPN | XTSC6P3BBME |
| Alternate Part # | 3-1806-345A |
| UPC/EAN | 786680186967 |
