Eaton XTSCP25BBMH
SKU: CS5010624MPN: XTSCP25BBMHAlternate Part #: 3-1806-375AUPC/EAN: 786680187001
Eaton XT IEC motor control

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC FVR Manual Motor Controller, 2.5A, 45 mm Frame size, 380V 50 Hz, 440V 60 Hz coil,
Attributes
| Amperage Rating | 0.25A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC |
| Class | Class 10 |
| Coil Voltage | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm, 0.1 to 32 A |
| Full Load Current Range | 0.16-0.25 A |
| Hp Rating Max | ½ Hp at 480 and 600V |
| Phase | Three-phase |
| Special Features | Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 3.5A |
| Type | Factory-assembled |
Specifications
| SKU | CS5010624 |
|---|---|
| MPN | XTSCP25BBMH |
| Alternate Part # | 3-1806-375A |
| UPC/EAN | 786680187001 |

