Eaton XTSCP25BBMF
SKU: CS5010623MPN: XTSCP25BBMFAlternate Part #: 3-1806-374AUPC/EAN: 786680186998
Eaton XT IEC motor control

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC FVR Manual Motor Controller, 2.5A, 45 mm Frame size, 240V 50 hz, 277V 60 Hz coil,
Attributes
| Amperage Rating | 0.25A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC |
| Class | Class 10 |
| Coil Voltage | 230 Vac, 50 Hz |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm, 0.1 to 32 A |
| Full Load Current Range | 0.16-0.25 A |
| Hp Rating Max | ½ Hp at 480 and 600V |
| Phase | Three-phase |
| Special Features | Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 3.5A |
| Type | Factory-assembled |
Specifications
| SKU | CS5010623 |
|---|---|
| MPN | XTSCP25BBMF |
| Alternate Part # | 3-1806-374A |
| UPC/EAN | 786680186998 |

