Eaton XTSCP25BBME
SKU: CS5010622MPN: XTSCP25BBMEAlternate Part #: 3-1806-373AUPC/EAN: 786680186981
Eaton XT IEC motor control

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC FVR Manual Motor Controller, 2.5A, 45 mm Frame size, 190V 50 Hz, 220V 60 Hz coil,
Attributes
| Amperage Rating | 0.25A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC |
| Class | Class 10 |
| Coil Voltage | 208 Vac, 50 Hz |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm, 0.1 to 32 A |
| Full Load Current Range | 0.16-0.25 A |
| Hp Rating Max | ½ Hp at 480 and 600V |
| Phase | Three-phase |
| Special Features | Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 3.5A |
| Type | Factory-assembled |
Specifications
| SKU | CS5010622 |
|---|---|
| MPN | XTSCP25BBME |
| Alternate Part # | 3-1806-373A |
| UPC/EAN | 786680186981 |

