Eaton XTMR9A12TD
SKU: CS5010132MPN: XTMR9A12TDAlternate Part #: 3-1970-048AUPC/EAN: 786685181073
Eaton XT IEC mini contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC mini contactor, 8.80A, Top-mounted, 24 Vdc, 1NC integral; 1NO-1NC, 8.80A, 45 mm mini, Three-pole, Non-reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage non-reversing mini contactor
Attributes
| Amperage Rating | 8.80A |
| Coil | 24 Vdc |
| Coil Voltage | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC integral, 1 NO, 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 8.80 A |
| Frame Size | 45 mm - mini |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing mini contactor |
Specifications
| SKU | CS5010132 |
|---|---|
| MPN | XTMR9A12TD |
| Alternate Part # | 3-1970-048A |
| UPC/EAN | 786685181073 |

