Eaton XTFR058DDB
SKU: CS5009847MPN: XTFR058DDBAlternate Part #: 3-1924-108AUPC/EAN: 786685165271
Product Details
Eaton XT IEC motor control UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller,58 A,220V 50 Hz, 240V 60 Hz,1NO-1NC auxilary contact,Frame D,55 mm,16 to 63 A,Built in heater, Magnetic trip elements,Type 2 Coordination,Frame Size D, 55 mm
Attributes
| Amperage Rating | 58A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16 to 63 A |