Eaton XTFR058DDE
SKU: CS5009851MPN: XTFR058DDEAlternate Part #: 3-1924-112AUPC/EAN: 786685165318
Product Details
Eaton XT IEC motor control UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller,58 A,208V 60 Hz,1NO-1NC auxilary contact,Frame D,55 mm,16 to 63 A,Built in heater, Magnetic trip elements,Type 2 Coordination,Frame Size D, 55 mm, 40 to 65 A
Attributes
| Amperage Rating | 58A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16 to 63 A |