Eaton XTFC058DDB
SKU: CS5009147MPN: XTFC058DDBAlternate Part #: 3-1824-108AUPC/EAN: 786685162454
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller,58 A,220V 50 Hz, 240V 60 Hz,1NO-1NC auxilary contact,Frame D,55 mm,16 to 63 A,Built in heater, Magnetic trip elements,Type 2 Coordination,Frame Size D, 55 m
Attributes
| Amperage Rating | 58A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16 to 63 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009147 |
|---|---|
| MPN | XTFC058DDB |
| Alternate Part # | 3-1824-108A |
| UPC/EAN | 786685162454 |

