Eaton XTFRP40BBY
SKU: CS5009417MPN: XTFRP40BBYAlternate Part #: 3-1904-210AUPC/EAN: 782116612871
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 2.5A, 45 mm Frame size, 48 Vdc coil,1NO-1NC auxilary contact
Attributes
| Amperage Rating | 0.40A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |