Eaton XTFRP16BCH
SKU: CS5009343MPN: XTFRP16BCHAlternate Part #: 3-1914-157AUPC/EAN: 782116618248
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 16A, 45 mm Frame size, 120 Vdc coil
Attributes
| Amperage Rating | 0.16A |
| Coil | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |