Eaton XTFRP16BCY
SKU: CS5009354MPN: XTFRP16BCYAlternate Part #: 3-1914-168AUPC/EAN: 782116618354
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 16A, 45 mm Frame size, 12V 50/60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 0.16A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |