Eaton XTFRP16BCBD
SKU: CS5009337MPN: XTFRP16BCBDAlternate Part #: 3-1914-151AUPC/EAN: 782116618187
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 16A, 45 mm Frame size, 24V 50/60 Hz coil,1NO-1NC auxilary contact,0.1 to 32 A
Attributes
| Amperage Rating | 0.16A |
| Coil | 220 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |