Eaton XTFRP16BCE
SKU: CS5009340MPN: XTFRP16BCEAlternate Part #: 3-1914-154AUPC/EAN: 782116618217
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 16A, 45 mm Frame size, 42V 50 Hz, 48V 60 Hz coil,1NO-1NC auxilary contact,0.1 to 32 A
Attributes
| Amperage Rating | 0.16A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009340 |
|---|---|
| MPN | XTFRP16BCE |
| Alternate Part # | 3-1914-154A |
| UPC/EAN | 782116618217 |

