Eaton XTFC058DDA
SKU: CS5009145MPN: XTFC058DDAAlternate Part #: 3-1824-106AUPC/EAN: 786685162430
Eaton XT IEC motor control
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller,58 A,110V 50 Hz, 120V 60 Hz,1NO-1NC auxilary contact,Frame D,55 mm,16 to 63 A,Built in heater, Magnetic trip elements,Type 2 Coordination,Frame Size D, 55 m
Attributes
| Amperage Rating | 58A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16 to 63 A |