Eaton XTFC012BBU
SKU: CS5008847MPN: XTFC012BBUAlternate Part #: 3-1804-081AUPC/EAN: 782116600045
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 0.4A, 45 mm Frame size, 24 Vdc coil,Frame B
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 24 Vac, 50 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |