Eaton XTFC012BBH
SKU: CS5008839MPN: XTFC012BBHAlternate Part #: 3-1804-073AUPC/EAN: 782116599981
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 0.4A, 45 mm Frame size, 240V 50 hz, 277V 60 Hz coil,Frame B
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |