Eaton XTFC012BBC
SKU: CS5008834MPN: XTFC012BBCAlternate Part #: 3-1804-068AUPC/EAN: 782116599936
Eaton XT IEC motor control
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 0.4A, 45 mm Frame size, 415V 50 Hz, 480V 60 Hz coil,Frame B,1NO-1NC auxilary contact,Built in heater,0.1 to 32 A
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |