Eaton XTFCP40BCW
SKU: CS5008659MPN: XTFCP40BCWAlternate Part #: 3-1814-208AUPC/EAN: 782116607815
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller, 2.5A, 45 mm Frame size, 190V 50 Hz, 220V 60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 0.40A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |