Eaton XTFCP40BCB
SKU: CS5008643MPN: XTFCP40BCBAlternate Part #: 3-1814-192AUPC/EAN: 782116607655
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller, 2.5A, 45 mm Frame size, 12V 50/60 Hz coil,Magnetic trip element,1NO-1NC auxilary contact
Attributes
| Amperage Rating | 0.40A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |