Eaton XTFCP40BBP
SKU: CS5008632MPN: XTFCP40BBPAlternate Part #: 3-1804-202AUPC/EAN: 782116602162
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller, 2.5A, 45 mm Frame size, 220V 50 Hz, 240V 60 Hz coil, Frame B,Magnetic trip element,1NO-1NC auxilary contact
Attributes
| Amperage Rating | 0.40A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |