Eaton XTFCP16BBWD
SKU: CS5008553MPN: XTFCP16BBWDAlternate Part #: 3-1804-167AUPC/EAN: 782116601585
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller, 12A, 45 mm Frame size, 240V 50 hz, 277V 60 Hz coil, Frame B,Magnetic trip elements,1NO-1NC auxilary contact
Attributes
| Amperage Rating | 0.16A |
| Coil | 48 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |