Eaton XTFCP16BBT
SKU: CS5008549MPN: XTFCP16BBTAlternate Part #: 3-1804-163AUPC/EAN: 782116601714
Eaton XT IEC motor control
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller, 12A, 45 mm Frame size, 220 Vdc coil, Frame B,Magnetic trip elements,1NO-1NC auxilary contact
Attributes
| Amperage Rating | 0.16A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |