Eaton XTFCP16BCC
SKU: CS5008559MPN: XTFCP16BCCAlternate Part #: 3-1814-152AUPC/EAN: 782116607259
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller, 12A, 45 mm Frame size, 24V 50/60 Hz coil, Frame B,Magnetic trip elements,1NO-1NC auxilary contact
Attributes
| Amperage Rating | 0.16A |
| Coil | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5008559 |
|---|---|
| MPN | XTFCP16BCC |
| Alternate Part # | 3-1814-152A |
| UPC/EAN | 782116607259 |
