Eaton XTFCP16BCAD
SKU: CS5008556MPN: XTFCP16BCADAlternate Part #: 3-1814-149AUPC/EAN: 782116607228
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller, 12A, 45 mm Frame size, 380V 60 Hz coil, Frame B,Magnetic trip elements,1NO-1NC auxilary contact
Attributes
| Amperage Rating | 0.16A |
| Coil | 120 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |