Eaton XTFCE1P2BCCST
SKU: CS5008532MPN: XTFCE1P2BCCSTAlternate Part #: MSAA167814UPC/EAN: 04015081643929
Eaton XT IEC motor control




Contact us for pricing and availability
Product Details
UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 1.2A, 45 mm Frame size, 24V 50/60 Hz coil, Selectable class 5, 10, 15, 20 trip type
Attributes
| Amperage Rating | 1.20A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Selectable class 5, 10, 15, 20 |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5008532 |
|---|---|
| MPN | XTFCE1P2BCCST |
| Alternate Part # | MSAA167814 |
| UPC/EAN | 04015081643929 |
