Eaton XTFCE1P2BCCSF
SKU: CS5008531MPN: XTFCE1P2BCCSFAlternate Part #: MSAA167810UPC/EAN: 04015081643899
Product Details
UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 1.2A, 45 mm Frame size, 230V 50 Hz coil, Selectable class 5, 10, 15, 20 trip type
Attributes
| Amperage Rating | 1.20A |
| Coil | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |