Eaton XTFCE1P2BCCSB
SKU: CS5008530MPN: XTFCE1P2BCCSBAlternate Part #: MSAA167806UPC/EAN: 04015081643851
Product Details
UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 1.2A, 45 mm Frame size, 220V 50 Hz, 240V 60 Hz coil, Selectable class 5, 10, 15, 20 trip type
Attributes
| Amperage Rating | 1.20A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |