Eaton XTCR025C23TD
SKU: CS5008362MPN: XTCR025C23TDAlternate Part #: 3-1900-085AUPC/EAN: 786685555195
Eaton XT IEC contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 25A, Top-mounted, 24-27 Vdc, 1NO integral; 2NO-2NC, 25A, Frame C, 45 mm, 2, 5/ 7.5, 10, 15, 20 hp (⅓PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 24 Vdc |
| Coil Voltage | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO integral, 2 NO, 2 NC |
| Continuous Ampere Rating | 25 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Hp Rating Max | 2, 5/ 7.5, 10, 15, 20 hp (⅓PH @115,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5008362 |
|---|---|
| MPN | XTCR025C23TD |
| Alternate Part # | 3-1900-085A |
| UPC/EAN | 786685555195 |



