Eaton XTCR018C21TD
SKU: CS5008332MPN: XTCR018C21TDAlternate Part #: 3-1900-017AUPC/EAN: 782116885299
Eaton XT IEC contactor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 18A, 24-27 Vdc, 2NO-2NO, 18A, Frame C, 45 mm, 2, 3/ 5, 5, 10, 15 hp (⅓PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 24 Vdc |
| Coil Voltage | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Continuous Ampere Rating | 18 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Hp Rating Max | 2, 3/ 5, 5, 10, 15 hp (⅓PH @115,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5008332 |
|---|---|
| MPN | XTCR018C21TD |
| Alternate Part # | 3-1900-017A |
| UPC/EAN | 782116885299 |


