Eaton XTCF020B00R
SKU: CS5008129MPN: XTCF020B00RUPC/EAN: 04015081548248
Eaton XT IEC contactor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 20A, 12 Vac, 50-60 Hz, 0NO-0NC, 20A, Frame B, 45 mm, 50-60 Hz, 1, ⅔, 3, 10, 10 hp (⅓PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Four-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 20A |
| Coil Voltage | 12 Vac, 50-60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Continuous Ampere Rating | 20 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 1, ⅔, 3, 10, 10 hp (⅓PH @115,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5008129 |
|---|---|
| MPN | XTCF020B00R |
| UPC/EAN | 04015081548248 |
