Eaton XTCF020B00RD
SKU: CS5008130MPN: XTCF020B00RDAlternate Part #: MSAA276984UPC/EAN: 04015082769840
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 20A, 12 Vdc, 0NO-0NC, 20A, Frame B, 45 mm, 1, ⅔, 3, 10, 10 hp (⅓PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Four-pole, Non-reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 20A |
| Coil Voltage | 12 Vdc |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Continuous Ampere Rating | 20 A |