Eaton XTCF020B00P
SKU: CS5008128MPN: XTCF020B00PUPC/EAN: 04015081548262
Eaton XT IEC contactor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 20A, 380 Vac, 60 Hz, 0NO-0NC, 20A, Frame B, 45 mm, 60 Hz, 1, ⅔, 3, 10, 10 hp (⅓PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Four-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 20A |
| Coil Voltage | 380 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Continuous Ampere Rating | 20 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Hp Rating Max | 1, ⅔, 3, 10, 10 hp (⅓PH @115,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5008128 |
|---|---|
| MPN | XTCF020B00P |
| UPC/EAN | 04015081548262 |
