Eaton XTCE025C10G2
SKU: CS5007872MPN: XTCE025C10G2Alternate Part #: MSAA277140UPC/EAN: 04015082771409
Eaton XT IEC contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 25A, 220 Vac 50 Hz, 240 Vac 60 Hz, 1NO, 25A, Frame C, 50-60 Hz, 2, 3, 5/ 7.5, 10, 15, 20 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil Voltage | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 25 A |