Eaton XTCE025C10L
SKU: CS5007874MPN: XTCE025C10LAlternate Part #: 3-1800-060AUPC/EAN: 782116485802
Eaton XT IEC contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 25A, 380 Vac 50 Hz, 440 Vac 60 Hz, 1NO, 25A, Frame C, 45 mm, 50-60 Hz, 2, 3, 5/ 7.5, 10, 15, 20 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil Voltage | 440-3800 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 25 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 2, 3, 5/ 7.5, 10, 15, 20 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007874 |
|---|---|
| MPN | XTCE025C10L |
| Alternate Part # | 3-1800-060A |
| UPC/EAN | 782116485802 |






