Eaton XTCE015B01TD
SKU: CS5007781MPN: XTCE015B01TDAlternate Part #: MSAA290108
Eaton XT IEC contactor






$117.10
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 15A, 24 Vdc, 1NC, 15A, Frame B, 45 mm, 1, 2, 3/ 5, 5, 10, 10 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil Voltage | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 15 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Hp Rating Max | 1, 2, 3/ 5, 5, 10, 10 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007781 |
|---|---|
| MPN | XTCE015B01TD |
| Alternate Part # | MSAA290108 |

