Eaton XTCE015B01C
SKU: CS5007769MPN: XTCE015B01CAlternate Part #: MSAA290096UPC/EAN: 04015082900960
Eaton XT IEC contactor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 15A, 415 Vac, 50 Hz, 480 Vac, 60 Hz, 1NC, 15A, Frame B, 45 mm, 50-60 Hz, 1, 2, 3/ 5, 5, 10, 10 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil Voltage | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 15 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 1, 2, 3/ 5, 5, 10, 10 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007769 |
|---|---|
| MPN | XTCE015B01C |
| Alternate Part # | MSAA290096 |
| UPC/EAN | 04015082900960 |

