Eaton XTCE015B01BD
SKU: CS5007768MPN: XTCE015B01BDAlternate Part #: MSAA290112UPC/EAN: 04015082901127
Eaton XT IEC contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 15A, 220 Vdc, 1NC, 15A, Frame B, 45 mm, 1, 2, 3/ 5, 5, 10, 10 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil Voltage | 220 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 15 A |